STEERING COMMITTEE

  • Uma Shanker Tiwary (IIIT Allahabad, India)
  • Tom D. Gedeon (Australian National University, Australia)
  • Debasis Samanta (IIT Kharagpur, India)
  • Atanendu Sekhar Mandal (CSIR-CEERI, Pilani, India)
  • Tanveer Siddiqui (University of Allahabad, India)
  • Jaroslav Pokorny (Charles University, Czech Republic)
  • Sukhendu Das (IIT Madras, India)
  • Samit Bhattacharya (IIT Guwahati, India)

GENERAL CHAIRS

  • Santanu Chaudhury (IIT Jodhpur, India)
  • Uma Shanker Tiwary (IIIT Allahabad, India)

PROGRAM CO-CHAIRS

  • Atanendu Sekhar Mandal (CERRI, Pilani, India)
  • Debasis Samanta (IIT Kharagpur, India)

ORGANIZING CHAIR

Gaurav Harit (IIT Jodhpur, India)

PROGRAM COMMITTEE

  • P. Nagabhushan, IIIT Allabahad, India
  • A. G. Ramakrishnan, Indian Institute of Science, India
  • Ajith Abraham, Machine Intelligence Research Labs, USA
  • Akki B. Channappa, IIIT Allahabad, India
  • Alexander Gelbukh, Mexican Academy of Science, Mexico
  • Alexandre Vervisch-Picois, Telecom SudParis, France
  • Alok Kanti Deb, IIT Delhi, India
  • Amine Chellali, Evry Val d’Essonne Univ., France
  • Amrita Basu, JU India, India
  • Anupam Agarwal, IIIT Allahabad, India
  • Anupam Basu, IIT Kharagpur, India
  • Ashutosh Mishra, IIIT Allahabad, India
  • Atanendu Sekhar Mandal, CERRI, Pilani, India
  • Bernadette Dorizzi, Telecom SudParis, France
  • Bibhas Ghoshal, IIIT Allahabad, India
  • C. Chandra Sekhar, IIT Madras, India
  • Catherine Achard, University Pierre et Marie Curie, France
  • Daniel Wesierski, Gdansk University of Technology, Poland
  • David Antonio Gomez Jauregui, ESTIA, France
  • David Griol Barres, Carlos III University of Madrid, Spain
  • Debasis Samanta, IIT Kharagpur, India
  • Dijana Petrovska, Telecom SudParis, France
  • Ekram Khan, AMU, India
  • G.C. Nandi, IIIT Allahabad, India
  • Gaël Harry Dias, CNRS & University of Caen Basse-Normandie, France)
  • Galina Pasko, Uformia, Norway
  • Geehyuk Lee, KAIST, South Korea
  • Geoffrey Vaquette, Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives, France
  • Gérard Chollet, CNRS, France
  • Jan Platoš, VŠB-TU Ostrava, Czech Republic
  • Jaroslav Pokorny, Charles University, Czech Republic
  • Jérôme Boudy, Telecom SudParis, France
  • José Marques Soares, Universidade Federal do Ceará, Brasil
  • K.P. Singh, IIIT Allahabad, India
  • Kavita Vemury, IIIT Hyderabad, India
  • Keith Cheverst, Lancaster University, UK
  • Laurence Devillers, LIMSI, Univ. ParisSud, Université Paris Saclay, France
  • Lopamudra Choudhury, Jadavpur University, Kolkata, India
  • Malik Mallem, Evry Val d’Essonne University, France
  • Manish Kumar, IIIT Allahabad, India
  • Maria Stylianou Korsnes, University of Oslo, Norway
  • Marion Morel, University Pierre et Marie Curie, France
  • Martin A. Giese, CIN / HIH University Clinic Tuebingen, Germany
  • Michele Gouiffes, LIMSI, Univ. ParisSud, Université Paris Saclay, France
  • Mohamed Chetouani, University Pierre et Marie Curie, France
  • Mriganka Sur, MIT, USA
  • Nesma Houmani, Telecom SudParis, France
  • Partha P. Das, IIT KGP, India
  • Patrick Horain, Telecom SudParis, France
  • Plaban Kumar Bhowmick, Indian Institute of Technology Kharagpur, India
  • Pritish K. Varadwaj, IIIT Allahabad, India
  • Prof. Harish Karnick, IIT Kanpur, India
  • Prof. Somnath Biswas, IIT Kanpur, India
  • Rahul Banerjee, BITS Pilani, India
  • Richard Chebeir, Université de Pau et des Pays de l’Adour, France
  • Samit Bhattacharya, IIT Guwahati, India
  • Santanu Chaudhury, IIT Jodhpur, India
  • Satish K. Singh, IIIT Allahabad, India
  • Shekhar Verma, IIIT Allahabad, India
  • Shen Fang, University Pierre et Marie Curie, France
  • Sukhendu Das, IIT Madras, India
  • Suneel Yadav, IIIT Allahabad, India
  • Tanveer Siddiqui, University of Allahabad, India
  • Thierry Chaminade, Institut de Neurosciences de la Timone, France
  • Tom D. Gedeon, Australian National University, Australia
  • Uma Shanker Tiwary, IIIT Allahabad, India
  • Vijay K. Chaurasiya, IIIT Allahabad, India
  • Vijayshri Tiwary, IIIT Allahabad, India

TECHNICAL COMMITTEE

  • A G Ramakrishnan
  • Alok Singh
  • Annappa B
  • Anshuman Dhuliya
  • Aruna Tiwari
  • Ashish Anand
  • Ashish Khare
  • Ashish Khare
  • Ashutosh Srivastava
  • Asif Ekbal
  • Ayesha Choudhary
  • David Griol
  • Dinesh Kumar Tyagi
  • Gyanendra Verma
  • Jaidhar Cd
  • Kamlesh Dutta
  • Karmeshu
  • M Gurunath Reddy
  • Manoj Kumar
  • Mohit Kumar
  • Naveen Chauhan
  • P K Das
  • Phalguni Gupta
  • Pinaki Mitra
  • Pooja Jain
  • R. Balasubramanian
  • Rajiv Singh
  • Ramesh Kumar Agrawal
  • Shashidhar G Koolagudi
  • Shiv Ram Dubey
  • Shubhajit Roy Chowdhury
  • Sonia Baloni Ray
  • Soumava Kumar Roy
  • Sowmya Kamath S
  • Sriparna Saha
  • Sudarshan Iyengar
  • Sukumar Nandi
  • Sumit Kushwaha
  • Suneeta Agarwal
  • Surya Prakash
  • T.P. Sharma
  • Tapan Jain
  • Tirthankar Gayen
  • Utkarsh Agrawal
  • Varun Dutt

LOCAL ORGANIZING COMMITTEE

  • Prof. U.S. Tiwary
  • Dr. Pritish K. Varadwaj
  • Dr. K.P. Singh
  • Prof. Shekhar Verma
  • Prof. Anupam Agrawal
  • Dr. Anshu S. Anand
  • Dr. Vijayshri Tiwary
  • Dr. Ashutosh Mishra
  • Dr. Satish K. Singh
  • Dr. Vijay K. Chaurasiya
  • Dr. Bibhas Ghoshal
  • Dr. Manish Kumar
  • Dr. Suneel Yadav
  • Mr. Santosh K. Baranwal
  • Mr. Shrikant Malviya
  • Mr. Sudhakar Mishra
  • Mr. Rohit Mishra
  • Mr. Punit Singh
  • Mr. Pankaj Tyagi
  • Ms. Varsha Singh
  • Mr. Mohammed Asif
  • Mr. Sumit Singh
  • Ms. Daisy M. Lal
  • Mr. Jitendra
  • Mr. Sarthak Sen Gupta
  • Dr. Archita Rai
  • Mr. Rajit R. Yadav